ELIS KAUPPI, Hänge med mossagatpärla. Kupittaan Kulta 1976.
Sterlingsilver. Med svensk importstämpel. Kupittaan kulta oy, Turku/Åbo 1976. Senare venzialänk med karbinhake, sterlingsilver, stämplad GFAB. Längd 49 cm. Hänge längd 35 mm. Vikt 16 gram.
Bruksslitage.