GLASFÖREMÅL, fem delar, 1800-tal och 1900-tal.

Blåtonade. Bestående av sejdel, saltkar, fat samt två fat på fot. Fatens diameter ca 11-22, saltkaret och sejdelns höjd 8,5 respektive 15 cm.

Slitage. Sejdeln med spricka. Saltkaret med nagg.

Utropspris
3 000 SEK