BORDSUR/ RESEUR, Robert Engström, Stockholm, gustaviansk stil, 1900-tal.

Fodral av brons samt med infällda plattor i sköldpaddsimitation. Vit emaljerad urtavla märkt "Rob. Engström Stockholm". Krönet med handtag. Längd 14, bredd 11, total höjd 22 cm. Nyckel finns.

Obetydligt slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK