En med spår av invändig förgyllning. Bland annat dekor av lejonmaskaroner. Höjd 4-5,5 cm. Total vikt 78 g.
Bucklor. Repor. Märken. Slitage.
Erik Ernander, verksam i Upsala 1775-1809.