VÄGGPENDYL, Lenzkirch, Tyskland, 1910 / 20-tal. Lod och nyckel medföljer.

Fodral av valnöt. Snidad dekor av jaktmotiv med krönande trofé, flankerande fåglar och längd ner en jakthund. Ljus urtavla med romerska siffror. Urverket märkt samt numrerat 543233. Höjd ca 140 cm.

Åldersrelaterat slitage. Urverket med några bucklor. Mindre nagg. Några Lagningar. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK