OTTO WRETLING, skrivbord med stol samt bokhylla, omkring 1920.
Betsat lövträ. Skruven dekor av kvistar med kottar. Skrvbord med låda i sargen. Skrivbordshurtsar med skåpluckor med bakomligganed hyll- och lådinredning. Bokhylla med hyllplan samt skåpluckor. Bordets bredd 151, djup 94, höjd 78. Stolens sitthöjd 46, bredd 60, djup 54, höjd 79. Bokhyllans bredd 100, djup 28, höjd 134,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Skador.