Mahogny. På pelarben med förgylld dekor. Lejontassar. Två sidoklaffar. Lådor i sargen. Längd 105 cm. Bredd 74 cm. Höjd 77 cm. Klaff, 24x75 cm x2. Nyckel finns.
Märken. Slitage. Fanerskador. Låset funkar ej
Proveniens Rosendals slott, Helsingborgs slott