Andra upplagan. Helfranska band. Del I 1927, Del II och III 1929. Tryckt hos A. Börtzells tryckeri A.-B. Första delen numrerad nr 57 och till förmån för Verner von Heidenstams fond till skydd för Sveriges djurvärld. Med egenhändig autograf av Verner von Heidenstam. 39x30 cm. Skåp av bonad björk medföljer, bredd 27,5, djup 32, höjd 52 cm.
Slitage. Repor. Märken.