Ek. Bordet med fem lådor. Beslag av metall. Stolen med sits av bast. Bordets bredd 136, djup 78, höjd 77. Stolens sitthöjd 46, bredd 60, djup 46, höjd 95 cm.
Slitage. Repor. Märken. Stolens sits senare. Nyckel saknas.