Fanerat med jakaranda. Beslag i mässing. Skiva med ljus läderklädsel. Tre lådor i sarg. Längd 127 cm, bredd 67 cm, höjd 77 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Fläckar. Några lösa beslag. Renoverat med senare ytbehandling och troligen nytt läder. Fanerskador och lagningar.