Längd ca 70 cm, guillocherad emalj på hänget med rosenstensbesatt floral dekor, som tidigare varit ett lås, stämplat EAT, Stockholm 1959. Emaljerade stavar i de dubbla kedjorna i vitguld, små pärlor, springring i silver.
Totalvikt 32 gram.
Obetydligt bruksslitage.