MOLLIE FAUSTMAN, olja på pannå signerad MF.
Kor på bete. Bildens mått 74 x 92 cm.
Bruksskick. Ställvis färgbortfall. Mindre fläckar. Något löst sittande i ram.
Mollie Faustman var en svensk bildkonstnär och författare född i Stockholm. Hon studerade för Carl Wilhelmsson vid Valands konstskola i Göteborg samt utomlands, bland annat för Henri Matisse i Paris 1910. Faustman tillhörde konstnärssammanslutningarna Optimisterna och Independenterna. Hon skrev även kåserier ibland annat Dagens Nyheter under signaturen ”Vagabonde”. Faustman målade landskap och porträtt, ofta föreställande barn och illustrerade sina egna böcker. Hon målade kraftfullt och med starka färger.