MYNTSAMLING, ca 60 stycken, mestadels 2 kronor och 5 kronor. Total vikt ca 870 gram.

Bestående av:
1 mynt Oscar II, 1878.
1 mynt Gustaf V, Nova Suecia 1638-1938, 2 kr.
30 mynt, Gustaf V, 2kr, 1928-1950.
22 mynt, Gustaf VI Adolf, 2kr, 1950 / 60-tal.
3 mynt, Gustaf VI Adolf, 5kr, 1954.
1 mynt, Gustaf VI Adolf, 5kr, 1972.
1 mynt, Gustaf VI Adolf, 10kr, 1972.
1 mynt, Gustaf VI Adolf, 5kr, Svenska folkets lagbundna frihet, 1959.

Slitage.

Utropspris
1 500 SEK