Skivan fanerad med mahogny. Rund skiva med mässingslist. Svarvad tredelad pelarfot. Diameter 55 cm. Höjd 73,5 cm.
Kaftigt renoverat och kompletterat. Lagningar. Slitage. Fläckar. Repor. Fanerskador. Mässingslist med dålig passform.