Såsslev, CG Hallberg, Stockholm, 1888, dekor av vapensköld krönt med grevlig krona. Strösked, mästrastämpel HS, stads- och årsstämpel saknas. Sockertång Johan Petter Grönvall, Stockholm, 1824. Längd 12,5-20 cm. Total vikt 149 gram.
Smärre slitage. Såssleven med lagning.