Design
1045575

Hans Olsen

(Danmark, 1919-1992)
Hans Olsen
(Danmark, 1919-1992)

HANS OLSEN, matsalsgrupp, 5 delar, Frem Röjle, Danmark, 1960-tal.

Teak samt lövträ. Runt bord och trebenta stolar med sitsar i svart skinnimitation, inpassade i bordssargen. Undertill brännstämplade "FREM RØJLE. MADE IN DENMARK" samt etikettmärkta "DANISH FURNITUREMAKERS CONTROL". Bord: (skiva) diameter 105, höjd 73 cm. En iläggskiva á 53 cm.

Bruksslitage. Repor (varav en stor på bordsskivan). Fläckar. Stötmärken. Lagningar (senare limmade stommar).

Utropspris
15 000 SEK