HANS OLSEN, matsalsgrupp, 5 delar, Frem Röjle, Danmark, 1960-tal.
Teak samt lövträ. Runt bord och trebenta stolar med sitsar i svart skinnimitation, inpassade i bordssargen. Undertill brännstämplade "FREM RØJLE. MADE IN DENMARK" samt etikettmärkta "DANISH FURNITUREMAKERS CONTROL". Bord: (skiva) diameter 105, höjd 73 cm. En iläggskiva á 53 cm.
Bruksslitage. Repor (varav en stor på bordsskivan). Fläckar. Stötmärken. Lagningar (senare limmade stommar).