ARNE NORELL, soffa, "Ilona", Norell, Aneby, 1900-talets andra hälft.
Stomme i mörkbetsad bok. Underspänning i läder och canvas. Plymåer klädda med tyg. Etikettmärkt. Längd ca 220 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Nyligen omklädd med textil från kvadrat.
Smärre slitage. Märken. Obetydliga lädersprickor.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.