Fanerat med mahogny samt mahogny. Skuren dekor. Fem iläggsskivor samt stödben. Längd (120+55+55+55+55+55) 395 cm. Bredd 120. Höjd 74 cm.
Slitage. Avsiktlig patinering (tillverkaren har åsamkat bordet märken för att ge karaktär).