Stomme av betsat lövträ. Lösa plymåer. Brun skinnklädsel. Sitthöjd 35. Bredd 67. Djup 73. Höjd 74 cm.
Klädselns färg skiljer sig något åt mellan fåtöljerna. Slitage. Repor. Märken.