JOSEPH MAGNUS STÄCK, kol, tusch, akvarell och gouache på blått papper lagt på papper, sign J.M. Stäck o dat juni 1841.
Hjulångare utanför Stockholm slott, i fonden Riddarholmskyrkan. Signerad, daterad och betitlad ”J. M. Stäck / Minne. / Sthlm: Juni 1841.” Bildyta 6,5 x 11 cm.
Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.
Greve Giuseppe Bramer de Saint-Simon († Florens 1873), Tysklands ambassadör i Italien.
Utförd innan Stäcks utlandsresa 1843-47.