Förgyllt mässingsfäste. Klingan med tillverkarens stämpel E.F. Hörster Solingen och med finska försvarsmaktens stämpel. Läderbalja med förgyllda mässingsbeslag. Längd 98,5 cm, klingan 84 cm.
Smärre åldersrelaterat slitage och repor.