Fäste och balja i silver med niellodekor, baljan med kyrilliska texten "Kavkaz", otydliga mästarstämplar. Signerad klinga med etsad dekor. Längd 54,5 cm, klingan 40,5 cm.
Ställvis slitage. Skada i fästet. Smärre skador i baljan och klingan.