Fästet av ädelträ och ben, med beslag av förgylld mässing. Dubbelsidig klinga med etsad dekor. Läderbalja med förgyllda mässingbeslag. Längd 34 cm, klinga 22,5 cm.
Smärre, åldersrelaterat slitage. Reparation i fästet. Spricka i kaveln.