Snidat foder med förgylld och bronserad dekor. Urhus flankerat av parställda urnor, urtavlan märkt "Callerström Stockholm", välvt glas, spegel bakom kolonner. Höjd totalt ca 81 cm, inkl löstagbart krön. Bredd ca 41 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterade skador och krackelyr, färgbortfall och enstaka påmålningar. Ej funktionstestad. Servad 12/99, senare delar.