Innehållandes avskrifter av verk av bland annat Harald Valerius och Esaias Tegnér. En del daterade, bland annat Calmar 1804. Olika handstilar.
Oskurna blad, häftat i enkelt samtida omslag. Ca 37 x 22 cm.
Slitage. Skador. Fläckar.