Röd dräkt med knäppning baktill, svart kappa, bälte i läder, hatt med ordenstecken, ceremoniell värja, handskar samt ordentecken med ripsband. Dräktens längd fram 107 cm, armlängd 61 cm. Kappans längd bak 140 cm.
Slitage. Hatt och värja med skador. Lagningar. Smärre fläckar. Tråddragningar.