SKÅL, STOP, FLACONG med PROPP samt liten KANNA, glas. Bland annat Ryssland, 1800-tal.

Bägaren med Europeisk silvermontering, med oidentifierad mästarstämpel, samt försilvrad och förgylld dekor om sidorna av vinrankor. Höjd 17,5 cm. Flaskan med försilvrad och förgylld dekor av bladrankor. Höjd 13 cm. Bägaren med förgylld dekor. Höjd 5,5 cm.
Skål i blå glasmassa, längd 13,3 cm.

Konditionsrapport

Stopet med lagad hänkel. Flacongen med nagg. Förgyllning med slitage. Blå skål med repor, nagg.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V20

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Cecilia Nordström

    Cecilia Nordström
    Ansvarig specialist Asiatisk keramik och konsthantverk

    cecilia.nordstrom@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 8 000 SEK

    Slutpris

    6 000
    583 EUR
    661 USD

    Budhistorik (9 bud)
    1 5 dec 21:296000SEK
    Acceptpris på 6 000 SEK uppnåddes
    1 5 dec 21:295800SEK
    1 5 dec 21:285400SEK