Vändbara. Ek samt teakfaner. Längd 60 cm, bredd
Slitage. Några fläckar.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 426-427