RUD THYGESEN & JOHNNY SøRENSEN, cafégrupp, ur serien "Dark Horse", för Botium, 1900-talets fjärde kvartal.
Stomme av förkromat stål. Sitsar av trä. Bord med rektangulär skriva. Stolarnas sitthöjd 45, bredd 59, djup 55, höjd 68. Bordets längd 70, bredd 60, höjd 73 cm.
Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall.