BORGILA KAFFESERVIS, 3 delar, Sterling, Stockholm. 1936 Formgivare Erik Flemming

Kaffekanna och sockerskrin med blomsterkvist på lock. Monogram. Kaffekanna med trähandtag, höjd 19 cm. Sockerskrin, höjd 10 cm och gräddkanna, höjd ca 9 cm. Gräddkanna och sockerskrin invändigt förgyllda. Tot ca 1.260g

Smärre ytslitage och monogram.

Ett set gavs som riksgåva i samband Gustav Adolf och prinsessan Sibyllas bröllop,

Klubbat pris
7 800
688
718
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
27 jul 2018 14:46
7 800 SEK
27 jul 2018 14:46
7 600 SEK
27 jul 2018 12:17
7 200 SEK
26 jul 2018 13:31
7 000 SEK
20 jul 2018 11:36
4 600 SEK