Fodral fanerat med ek. Målad urtavla med svarta och röda arabiska siffror. Pendel finns. Bredd 40: Djup 26. Höjd 112 cm.
Slitage. Repor. Märken. Fanerskador. Fanerskador. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Nyckel saknas.