Koppar och fat med dekor av löv, diameter 15,5 cm, höjd 8,5 cm. Gräddkanna med täckande svart glasyr, höjd ca 9 cm.
Slitage. Krackelyr. Cirka två delar med fotnagg. Kopp med bränningsspricka. Fat med spricka.