Design
1055739

ARTHUR PERCY samt LILLEMOR MANNHEIMER, 8 koppar med fat, "Lillemor" och gräddkanna, "Mangania", Gefle, 1900-talets mitt.

Koppar och fat med dekor av löv, diameter 15,5 cm, höjd 8,5 cm. Gräddkanna med täckande svart glasyr, höjd ca 9 cm.

Slitage. Krackelyr. Cirka två delar med fotnagg. Kopp med bränningsspricka. Fat med spricka.

Utropspris
2 000 SEK