TAKKRONA, tidigt 1900-tal.

TAKKRONA, tidigt 1900-tal.

Förnicklad stomme behängd med prismor. Fem ljushållare. Elektrifierad, innanför 6 st ljuspunkter.
Höjd 85 cm, diameter 58 cm.

Slitage, enstaka skador. Plym och enstaka prismor saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
150 EUR