Fodral fanerat med idegran, intarisadekor. Huv med dekor av kolonetter. Urtavla av mässing med dekor av delfiner, märkt Benj. Heeley Deptford. Höjd 218 cm. Pendel och lod finns.
Slitage. Fanerskador. Dekorbortfall. Torrsprickor. Skador. Huvens ena sidoglas skadat. Senare visare. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.