BAJONETT OCH SNAPSGLAS, 4 ST, Finland, 1900-tal.

Bajonett m/28 för skyddskåren, Fiskars, fästet märkt S36741, 41,5 cm, bladet 30 cm. Snapsglasen etsade med skyddskårens emblem. Höjd 8 cm. I originallådor.

Bajonetten med åldersrelaterat slitage, smärre färgbortfall och rostangrepp.

Utropspris
150 EUR