SERVIS, 34 delar, flintgods, "Ningpo", Wedgwood, England, tidigt 1900-tal.

Imarifärger. Sex tallrikar (d: 22,5 cm), sex djupa tallrikar (d: 26,6 cm), fyra mindre djupa tallrikar (22,5 cm), elva mattallrikar (d: 26 cm), en kvadratisk skål, ett mindre uppläggningsfat (23,5), fyra ovala uppläggningsfat (27-42,5 cm), en karrott.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Missfärgningar. Färgbortfall. Glasyrmistor. Lagningar. Nagg. Spricka. Tillverkningsdefekter. Nagg/avslag på sju delar. Lagningar på två delar. Spricka i en del.

Utropspris
2 000 SEK