ALF SVENSSON, stol "TeVe" Ljungs Industrier ur serien Bra Bohag 1950-tal.
Stomme av betsad bok. Fast stoppad rygg och sits, klädsel av textil. Sitthöjd ca 38 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Senare klädsel.