WÜRTEMBERGISCHE METALLWAREN FABRIK (WMF), vas, Tyskland, jugend, 1900-talets början.
Försilvrad mässing. Dekor av klassicerande figurscener. Med hänklar. Höjd 31 cm.
Slitage. Märken. Senare gravyr. Glasinsats saknas.