LJUSKRONA, för 4 ljus, gustaviansk stil, 1900-talets första del, delvis äldre delar.

Stomme av förgylld mässing behängd med olikslipade prismor. I mitten glasobelisk. Nedtill droppbotten. Bladornerade ljusarmar och ljusring med lejonmaskaroner. Höjd 80, diam 59 cm.

Omarbetad. Kompletterad. Prismor med nagg.

Utropspris
20 000 SEK