ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken. Märkt och daterad 1960.
Vitlackerad. Spjälad rygg. Brännmärkt. Sitthöjd ca 40. Bredd ca 52. Djup ca 47. Höjd ca 91 cm.
Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall.