Saltkaret invändigt förgyllt, godronnerad dekor. Bredd 7,5 cm. Stämplad E.C, kontrollmästarstämpel av Dimitri Ilyich Tverskoy, S:t Petersburg 1840.
Tesil, höjd exkl hänkel 3,5 cm, Kostroma 1880-1890.
Totalvikt 54 g.
Slitage. Anlöpningar. Saltkaret med bucklor i foten, något snett.