ERIK HÖGLUND, golvljusstake, Boda smide 1960-tal.
För sju ljus, stomme av smidesjärn med kläppar av gjutet glas. Höjd 102 cm, bredd 73 cm.
Smärre fläckar. Smärre slitage.