KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, bord, "Plommonet", AB Nordiska Kompaniets verkstäder, modell formgiven 1958.
Valnöt. Oval form. Längd 125. Bredd 57. Höjd 54 cm.
Smärre slitage. Repor.