Design
1062401

SKÅLAR, 3 st, glas, Riihimäen Lasi oy, Finland 1960-tal, bl a Helena Tynell och Nanny Still.

Lila glas.
Helena Tynell: skål på fot, modell 1271, Pingviini-serien, 1961-1965. Höjd circa 9 cm, diameter 19 cm.
Nanny Still: skål modell 1233, Ametist-serien, 1961-1962. Höjd 10,5 cm, diameter 18 cm.
Skål på fot, modell 1269, okänd formgivare på Riihimäki glasbruk, 1961-1964. Höjd 10,5 cm, diameter 13 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Ur Riihimäki Glasbruks färgmästare Vilho Väljäs samling

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492