Furu. Oval skiva på kopplade ben. Etikettmärkt. Längd 190 cm, bredd 109 cm, höjd 70 cm.
Visst bruksslitage med fläckar. Några mindre torrsprickor samt en träfog som börjat lossa.
I början av 1970-talet införlivade AB Karl Andersson & Söner några bord formgivna av Roland Wilhelmsson. Dessa fick artikelnumren 150-153, samtliga med prefixet RW. Initialt tillverkades ett mindre antal bord i en så kallad nollserie med något annorlunda utformning. Detta exemplar är ett sådant.