Förgyllda och bronserade sniderier. Rund urtavla märkt "Carl H. Mineur Stockholm". Med nyckel och pendel. Höjd 85 cm, bredd 46 cm.
Skadade delar medföljer, delar saknas. Skada i urtavlan. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Åldersrelaterat slitage, smuts.