Valnötsfanerad, delvis betsad. Mässingslister. I sargen 3 lådor. Rektangulär skiva, sidohurtsar med lådor. Längd 124, bredd 52, höjd 76 cm.
Slitage, smärre skador, repor, hack och fläckar. Utbytta delar. Låsen borttagna.