LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND fåtöljer, ett par, LC2, Cassina, Italien.
Stomme av kromad metall. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädsel av skinn. Märkta samt numrerade. Sitthöjd ca 45 cm.
Slitage. Repor. Märken.
Se även soffa på auktionsnummer 1063935