Album med fotografier från Alger, 1800-talets slut.

33.6 x 46 cm, tvärformat. Samtida blindpräglat rött klotband, helt guldsnitt, nött, lätt söndrigt och blekt, med liten blindpräglad textrad i nedre kanten, ”Leroux, 26 rue Bab-Azoun, Alger”. Litet lös i häftningen, fria försättsbladet veckat.

Innehåller 25 styva kartongblad med sammanlagt 72 monterade bilder (67 fotografier och 5 fotogravyrer) av varierande storlek, många nära helsides, en del halvsides och vissa i visitkortsformat (folklivsporträtt), många med numrering och / eller benämning kopierad i bildens nedre kant. Bilderna delvis ngt blekta eller gulnade, enstaka blad med obetydligt avtryck från motstående sida.

Angivna motiv: Alger pris de l’entree du port, Vue d’Alger prise de Belcourt, Le quais a Alger (fotogravyr, FG), Ancien palais du chef des Rais (FG), Tempête du 9 fevrier 1886 (FG), Le square [...] Alger, Une rue a Alger, Alger epicerie Mozabite, Rue Porte Neuve Alger, Rue Kleber, Interierur de maison mauresque Alger (3), Interieur de l’archeveche Alger, Interieur du musee (2), Cercle militaire d’Alger, Jardin Maure Alger, Mosque Sidi Abderhaman Alger (3), La rue de la marine a Alger (FG), Interieur de la mosque El-Djedid Alger, Interieur de la Grande mosquee El Kebir Alger, Ecole arabe Alger, Une cordonnerie arabe, Cimitière arabe Mustapha, Allée de palmiers au Jardin d’Essaf Alger, Allée des bambous, Etude de Yucca, Etude de Ficus, Cimitière El-Kebir a Blidah (FG), Cimitière Sid-Kebir Blidah (2), Bois sacré (Blida), Entree des gorges de la Chiffa (2), Ruisseau des singes (Auberge), Tombeau de la reine, Porte d’entrée du tombeau de la chretienne, La Trappe, Puits a la Boudzarea, Marabout.

Se beskrivning.

Proveniens

Från Säbylund. Proveniens: troligen ryttmästare friherre Carl von Essen (1841-1896), som åtföljde Oskar II på en resa till Portugal, Spanien, Italien, Algeriet m. m. 1888.

Utropspris
8 000 SEK