Skuren dekor av blad. Skaft delvis vridet. Höjd exklusive lamparmatur 149 cm.
Bruksskick. Färgbortfall. Senare målning. Sprickor och avslag. Lagningar. Ej funktionstestade. Instabila samt sneda.
Tonsättaren och konstnären Gösta Nystroem (1890-1966)